Във връзка с това, започна да функционира Международен Югоизточен летен университет (МЮЛУ), който се явява един успешно реализиран проект. Той се провежда ежегодно и е създаден въз основа на решение на Академичния съвет на УниБИТ от 27 октомври 2014 г., с цел да засили сътрудничеството между Университет по библиотекознание и информационни технологии и малките погранични общини от Югоизточна България – Болярово, Елхово и Малко Търново. Основен организатор и ръководител на летните експедиции по територията на трите общини е гл. ас. д-р Диана Стоянова.
През 2016 г. бе създадена и страница на МЮЛУ в една от най-популярните социални мрежи, която цели да популяризира дейността на летния университет, да покаже етапите от провеждането на научно-изследователската дейност на територията на трите общини и да запознае със същността на този иновационен вид обучение широката общественост. Тя е достъпна на:
https://web.facebook.com/pg/isesuunibit/about/?ref=page_internal Страницата се поддържа от активни докторанти и студенти, които са участвали или участват в теренните проучвания и научно-изследователската дейност по линия на Международния Югоизточен летен университет.
Активно участие в провеждането на научно-изследователска работа в областта на материалното и нематериалното културно наследство на територията на трите общини взимат преподаватели, докторанти от различни акредитирани докторски програми на УниБИТ (като например „Национална сигурност“, „Организация и управление на информационни процеси“, „Книгознание, библиотекознание и библиография“, „Културно-историческо наследство в съвременната информационна среда“, „Наукознание“ и т.н.) както и студенти – бакалаври и магистри от различни специалности („Национална сигурност и културно-историческо наследство“, „Културно-историческо наследство в съвременна информационна среда“, „Библиотечно-информационен мениджмънт“, „Комуникации и информиране“, „Обществени политики и практики“ и др.).
При изследванията и проучванията на материалното и нематериалното културно наследство университетът си партнира с различни културни институции, сред които са Национален военноисторически музей, Регионален исторически музей Ямбол, Етнографско-археологически музей-Елхово, Исторически музей „Проф. Александър Фол“, гр. Малко Търново и др.
Прилагането на специфични методи за събиране и обработка на информация от екипа на МЮЛУ, под формата на провеждане на интервюта и събеседвания с представители от местното население, видео и аудио заснемане на техните разкази и последващото синтезиране и архивиране на натрупаната информация, дава представа за различни исторически епохи, важни събития и изключителни личности, както и за специфичните за региона традиции, бит и култура. Това се явява своеобразен принос към съхраняването и популяризирането на богатото материално и нематериално културно наследство на България.