Image
ПРОФ. Д-Р ТЕРЕЗА ТРЕНЧЕВА
Зам. председател на УМЛАУЗ
(t.trencheva@unibit.bg)
————————————————————————

Тереза Тренчева е родена през 1978 г. в гр. София. Възпитаник е на Колежа по библиотечно дело – специалност „Информационни технологии“ (1999 г.). Завършила е Софийски университет "Свети Климент Охридски" – специалност „Библиотечно-информационни дейности“ (2002 г.); Югозападен университет „Неофит Рилски“ – специалност „Английска филология“ (2008 г.); Университет по библиотекознание и информационни технологии – Доктор по Теория на научната информация (2011 г.); Югозападен университет „Неофит Рилски“, специалност „Право“ (2020 г.).

В УниБИТ заема академичните длъжности: Асистент (2009 г.); Главен асистент (2011 г.); Доцент в професионално направление „Обществени комуникации и информационни науки“ (2014 г.). Професор в професионално направление „Обществени комуникации и информационни науки“ (2020 г.). Преподавател е в катедра „Библиотечен мениджмънт и архивистика“ от момента на нейното основаване (2009 г.).

Проф. д-р Тереза Тренчева заема и административни длъжности в УниБИТ като: Заместник-ректор по научноизследователската и международна дейност (декември 2018 г. - понастоящем); Заместник-председател на Университетска младежка академия за управление на знанията (УМЛАУЗ) – (октомври 2014 г. – понастоящем); Научен секретар на експертна група по „Интелектуална собственост“ към същата Академия (януари 2014 г. – декември 2018 г.); Научен секретар на Институт за изследване и развитие на лидерството в информационна среда (юни – октомври 2014 г.). Научен ръководител е на шестима докторанти, от които трима успешно защитили, един отчислен с право на защита и двама в процедура.

През 2014 г. прави едномесечна специализация в Световна организация по интелектуална собственост (СОИС) в Женева, Швейцария и участва в двеседмичен колоквиум за преподаватели по интелектуална собственост в СОИС и Световната търговска организация. Има и краткосрочни специализации в Загреб (2012 г.) и Анкара (2013 г.). През месец ноември 2020 г. завършва специализиран курс по авторско право на Харвард (CopyrightX ’2020).

Чете лекции по „Интелектуална собственост“, „Интелектуална собственост в Интернет“, „Защита на интелектуалната собственост“, „Право, медии и реклама“, „Основи на правото“, „Социални мрежи и Интернет“ и „Информационни източници“.

Лектор е към Европейската патентна академия и интензивни програми Еразъм, както в страната, така и в чужбина. Автор е на монография „Отвореният достъп до научна информация“ (2013), учебно помагало „Интелектуалната собственост в Интернет“ (2014), учебник „Социални мрежи и интернет“ (2017 г.), монография „Интегриране на обучението по интелектуална собственост в университетска информационна среда“ (2020 г.), на 13 сборника и повече от 112 публикации в областта на правната закрила и образователните аспекти на интелектуалната собственост, отворения достъп и интернет, както и формалното и неформално обучение по интелектуална собственост. Участва в редица национални и международни проекти.

Основател и координатор е на ежегоден семинар, посветен на Международния ден на интелектуалната собственост (26 април) в УниБИТ, и редица инициативи, свързани повишаване на информираността на студентите по въпроси, свързани с интелектуалната собственост.

Член е на Ректорския съвет на УниБИТ и на ЮНЕСКО междуфакултетска катедра при УниБИТ „ИКТ в библиотечните науки, образованието и културното наследство“. Съучредител и зам.-председател е на Сдружение „Мрежа на преподавателите по интелектуална собственост в България“; Член е на Академичния съвет към Председателя на Патентно ведомство на Р България; Informing Science Institute (САЩ); Научните комитети на Международните конференции „Нови перспективи в академичното образование“ (Флоренция, Италия) – NPSE (2015 г. – ); „E-Society“ (Португалия) – ES (2015 г. – ); Европейската конференция за информационна грамотност – ECIL (2015 г. – ); 9-тия уъркшоп на Европейска мрежа на преподавателите по интелектуална собственост – EIPTN в София (2016 г.).